81-016 Gdynia
ul. Chylońska 237
Adaptacja do pobytu w placówce to kluczowy okres w życiu dziecka. Od jej właściwego przebiegu zależy, czy nasza pociecha przejdzie ten czas w bezpieczny dla swojego rozwoju sposób. Pierwsze trzy lata życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju. To w tym czasie rozwijają się części mózgu odpowiedzialne za regulację emocji, zdolności językowe i myślenie abstrakcyjne. Doświadczenia, które dziecko zbierze w pierwszych latach życia, w bardzo dużym stopniu decydują o jego dorosłym życiu.
Posłanie dziecka do żłobka to rewolucja dla całej rodziny. Nie tylko maluch musi przyzwyczaić się do zupełnie nowych warunków. Rodzice również. Proces adaptacji ma pomóc dziecku uporać się z lękiem separacyjnym, czyli ze zniknięciem mamy (lub głównego opiekuna) z pola widzenia. Zazwyczaj dziecko przechodzi ten okres pomiędzy 6 miesiącem, a 3 rokiem życia. Dzieje się tak, ponieważ w okresie 6-8 miesiąca życia dziecko zaczyna dostrzegać, że mama jest odrębną istotą, nie będącą częścią jego ciała. Małym dzieciom brakuje poczucia czasu, nie mają także całkowicie ukształtowanego pojęcia stałości. Dziecko nie potrafi zrozumieć, że gdy mama znika na jakiś czas, to wraca i nie znika na zawsze. Pewność, że opiekun go nie zostawił i znów się pojawi, dziecko zdobywa dopiero około 2, 3 roku życia. Do tego czasu maluch może płakać, za każdym razem gdy się oddalamy. Niektóre dzieci z łatwością przystosowują się do rozstań już w pierwszych miesiącach swojego życia, innym trzeba pomóc radzić sobie z lękiem związanym z rozłąką.
TRENING ROZSTAŃ
W pierwszych tygodniach adaptacji malucha do żłobka rola rodziców jest ogromna. To od Państwa postępowania, nastawienia i rozsądku zależy to, jak przebiegnie cały proces.
Zanim przyprowadzimy pociechę do żłobka, ważne jest, by przyzwyczajanie dziecka do rozstań rozpocząć dużo wcześniej, stopniowo, metodą małych kroczków:
81-016 Gdynia
ul. Chylońska 237